Łagowski park krajobrazowy

Należy do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Powstał w 1985 roku na mocy rozporządzeń Wojewodów Zielonogórskiego i Gorzowskiego, w celu zachowania i ochrony wybitnych walorów krajobrazowych i przyrodniczych centralnej części Pojezierza Lubuskiego.

vicky-coffee-line
Jeziora Łagowskie, Trześniowskie

Jezioro Łagowskie położone jest w Łagowie Lubuskim . Jeszcze kilkaset lat temu było częścią pobliskiego J. Trześniowskiego do momentu sztucznego przedzielenia tych akwenów. Opisywany zbiornik leży w sercu pięknego Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Zachodnie i południowe brzegi akwenu porasta piękny las mieszany z bukiem jako gatunkiem przewodnim. Jezioro Łagowskie jest dużo płytsze od J. Trześniowskiego i ma nieco inną ichtiofaunę. Prócz pospolitych wędkarsko gatunków, z płocią jako dominantem, trafimy tu również na suma, sandacza, karpia, węgorza. Zbiornik znany jest z ogromnych okoni. W wodach J. Łagowskiego występuje również sielawa, a także troć jeziorowa.

Brzegi jeziora Ciecz(Trześniowskie) niemal w całości są dzikie i niezagospodarowane, ale z wody można tu wysiąść na brzeg niemal w każdym miejscu i zatrzymać się na małą przerwę, lub wybrać na spacer po lesie. Średnia głębokość jeziora Trześniowskiego to ok. 19 m, ale w najgłębszym punkcie sięga ono nawet 58 metrów, dlatego spokojnie można tu nurkować! Widoczność w wodzie: rewelacyjna!

vicky-coffee-line
Średniowieczny zamek Joanitów w Łagowie

Zamek Joannitów jest bez wątpienia główną atrakcją turystyczną Łagowa. Odrestaurowany stanowi obecnie zwarty kompleks hotelarsko – restauracyjny, o niezwykle szczególnym charakterze. Główna nawa z szerokimi schodami prowadzi wprost na pokryty szklanym dachem renesansowo-barokowy dziedziniec , który jest duszą zamku. Specjalnie przystosowany, ozdobiony obficie zielonym winobluszczem służy obecnie jako sala restauracyjna, weselna i bankietowa. We wnętrzach zamku znajdują się gustownie urządzone pokoje hotelowe, sala rycerska służąca dysputom i spotkaniom biznesowym oraz kawiarnia i restauracja. Warto również wejść się na szczyt zamkowej wieży, z której można podziwiać piękną panoramę Łagowa, jezior i okolicznych lasów.

Rejsy po jeziorach łodziami i rowerkami wodnymi
Szlaki do pieszych wędrówek, Nordic Walking, wycieczek rowerowych oraz rajdów konnych
vicky-coffee-line
Przejazdy szlakami turystycznymi samochodami terenowymi

Wycieczka samochodem terenowym w Łagowie i okolicach. Trasa przebiegać będzie przez najpiękniejsze w okolicach Łagowa tereny, po leśnych drogach z pięknymi widokami. Wyjazd połączony ze zwiedzaniem.

vicky-coffee-line
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna.

MRU- Muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie
Park Miłości Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach

Przy Starym Zamku w Lubniewicach nad jeziorem Lubiąż znajduje się Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej - autorki pierwszego polskiego poradnika seksuologii "Sztuka Kochania". Na terenie parku rosną ponad 100-letnie drzewa, posadzono w nim również wiele krzewów i innych roślin ozdobnych. Przecina go kanał łączący Jezioro Lubiąż z mniejszym jeziorem położonym w dolnej części Lubniewic. Nad kanałem powstał mostek, na którym zakochane pary wieszają kłódki symbolizujące trwałość ich związku.

Przy parkowych alejkach ustawiono kilkanaście drewnianych rzeźb przedstawiających przytulające się pary, a na murze przy wejściu do parku znajduje się tablica informująca, że patronką tego miejsca jest Michalina Wisłocka. Wśród dorodnych drzew można także odpocząć na ławeczce Wisłockiej.

vicky-coffee-line
Spływy kajakowe

Spływy kajakowe to jedna z najciekawszych i najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu w województwie lubuskim. Oprócz aktywności fizycznej, niejednokrotnie, podczas spływów kajakowych możemy się cieszyć pięknem przyrody, a także zabytkami znajdującymi się na wyznaczonych trasach.

Loty widokowe paralotnią
ZOO Port 200

Na drodze krajowej nr 92 za Świebodzinem, za wsią Mostki jadąc w w kierunku Świecka na terenie miejsca obsługi podróżnych Portu 2000 znajduje się park rozrywki dla dzieci. Na kilkunastu hektarach utworzono mini zoo z wieloma egzotycznymi zwierzętami. Oglądanie Mini Zoo jest bezpłatne, a zwierzęta są dosłownie w zasięgu ręki.

vicky-coffee-line
Pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – rzeźba w Świebodzinie, przedstawiająca Jezusa Chrystusa. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Ostateczny ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton. Budowla swoim wyglądem nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o 3 metry wyższa. Wysokość samej statui wraz z koroną jest aż o 6 m większa (pomnik w Rio de Janeiro liczy 38 m, z czego 8 m stanowi cokół). Obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie.

vicky-coffee-line